Pre študentov

"Naša" družica

Družica skCUBE je naozaj skrz-naskrz slovenská. Nielen že bola navrhnutá, vyvinutá, postavená a otestovaná v Slovenskej republike, dokonca aj jej činnosť na obežnej dráhe bude riadená z nášho územia, pomocou siete pozemných staníc v Žiline, Novej Dubnici a Dunajskej Strede. A dáta, ktoré bude družica vysielať, budú otvorené pre všetkých. Inými slovami každý, kto bude mať záujem ich prijímať na vlastnej rádiostanici alebo tieto dáta spracovávať - napríklad ich použiť vo svojej diplomovej práci - bude mať na to v projekte skCUBE jedinečnú príležitosť.

Prečo?

  • každý rádioamatér sa bude môcť s družicou spojiť, vyslať na ňu správu, alebo prijať jej signál z obežnej dráhy - technické podrobnosti o frekvenciách nájdete tu.
  • prijaté dáta budú verejne dostupné v unikátnom analytickom programe od firmy Exponea, ktorý umožnuje jednoduché a prehľadné spracovávanie veľkého množstva digitálnych údajov. Veríme, že družica prinesie zaujímavé výsledky z oblasti veľmi dlhých vĺn VLF či originálne fotografie našej domovskej planéty. Už teraz sa tešíme na prvé zábery!

Popularizujeme vedu

A kedže dlhodobým cieľom SOSA je popularizovať výskum vesmíru na slovensku a pomáhať inšpirovať a vzdelávať novú generáciu kozmických technikov a inžinierov, veríme, že projekt skCUBE dokáže pritiahnuť pozornosť mládeže k vede a technike, aby sa neskôr rozhodli študovať prírodné resp. technické smery na niektorej domácej alebo zahraničnej univerzite. Možností je neúrekom, ako sa môžete dozvedieť aj v obsiahlej prednáške od našej astrobiologičky Mišky Musilovej (prednáška v pdf).